cpanel

cPanel Nedir?

CPanel nedir? Özetle, web barındırma işleminizi basit, teknik olmayan bir gösterge panosu aracılığıyla yönetmenize yardımcı olur. Aksi takdirde teknik bilgi gerektirecek önemli barındırma özelliklerine ve yapılandırmalarına erişmenizi sağlar.

Birçok popüler web sunucusu cPanel kullanır, bu nedenle cPanel’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak, web barındırma hizmetinizden daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıda, cPanel’in ne olduğu hakkında daha fazla bilgi vereceğiz ve ardından cPanel kontrol panelinizi kullanarak bazı önemli eylemleri nasıl gerçekleştireceğinizi göstereceğiz.

CPanel nedir ve neden buna ihtiyacınız var?

Genellikle paylaşılan barındırma hesapları için birincil kontrol paneli olarak cPanel ile karşılaşırsınız.

WordPress’e benzer şekilde cPanel, karmaşık bir sistemi geliştiriciler ve ortalama kullanıcılar için daha yönetilebilir hale getiren bir kullanıcı arayüzüdür.

Kısacası cPanel, barındırma ve dosya yönetimini daha “insan” veya anlaşılır hale getirmek için gereken gezinme, düğmeler, bağlantılar ve grafikleri sağlar.

CPanel’de yönetebileceğiniz alanlardan bazıları şunları içerir:

 • Web sitesi dosya organizasyonu.
 • WordPress kurulumu gibi yazılım kurulumu .
 • E-posta hesabı oluşturma ve yönetimi.
 • Etki alanı ve alt etki alanı oluşturma ve yönetimi.
 • Veritabanı araması, yedeklemeleri ve yönetimi.
 • Kullanıcı yönetimi.
 • Şifreler ve güvenlik.
 • ve Daha fazla.

CPanel’in yardımı olmadan, yalnızca ileri teknik bilgiye sahip olanlar bir sunucuyu veya bu konuyla ilgili bir web sitesini yönetebilir.

CPanel arayüzü, diğer bazı yönetilen seçeneklerle birlikte çoğu paylaşılan barındırma hizmeti için kontrol merkezi olmuştur. Bununla birlikte, yönetilen WordPress ana bilgisayarları genellikle kendi çevrimiçi arayüzlerini oluşturur.

Genel olarak cPanel, karmaşıklık ve kullanıcı dostu olma arasındaki boşluğu doldurur. Ev sahipliği yapmaya yeni başlayan birçok insan için hala biraz korkutucu. Ancak, bir geliştirici kiralamak zorunda kalmadan site dosyalarınızı yönetmek için en iyi çözümlerden biridir.

CPanel’e nasıl erişilir ve oturum açılır?

Yalnızca sunucunuz kullanıyorsa cPanel alabilirsiniz.

Bu durumda, barındırıcınız size tam erişim için oturum açabileceğiniz doğrudan bir bağlantı vermelidir. 

Bağlantıyı bulamazsanız yapmanız gerekenler:

 1. Tarayıcınıza gidin ve imleci adres çubuğuna getirin.
 2. Site URL’nizi yazın.
 3. Siteniz ile başlıyorsa http, eklemek :2082böyle, sonuna kadar: http://www.examplesite.com:2082.
 4. Siteniz ile başlıyorsa https, eklemek :2083böyle: https://www.examplesite.com:2083.

Ev sahibiniz tarafından sağlanan kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak giriş yapın. Çoğu ev sahibi bu kimlik bilgilerini bir hoş geldiniz e-postasıyla gönderir – bulamazsanız ev sahibinizin desteğine ulaşabilirsiniz.

CPanel nedir? Temel özellikler ve bölümler

CPanel kontrol paneli, ana bilgisayara bağlı olarak farklı görünecektir. Bunun nedeni, sunucunun markalaşması ve bu şirketin cPanel’i düzenlemeye karar verme şeklidir. 

Ancak, birincil cPanel bölümleri ve özellikleri, onu kullanan tüm ana bilgisayarlarda aynı kalır.